Czy Natalia musi zrezygnować z owoców?

System FABER - Opis przypadku


Natalia, 28 lat


Historia kliniczna


W dzieciństwie u pacjentki obserwowano atopowe zapalenie skóry. W wykonanych wówczas testach z krwi otrzymano pozytywne wyniki dla ekstraktu jaja kurzego oraz ekstraktu mleka krowiego. Aktualnie pacjentka nie zgłasza objawów po spożyciu jaja kurzego oraz mleka.
 Historia rodziny


Ojciec jest w trakcie immunoterapii alergenowej (AIT) na pyłki traw.
Obecna sytuacja (2020)


Obecnie spożycie niektórych owoców, zarówno świeżych, jak i przetworzonych, wywołuje objawy takie jak zespół alergii jamy ustnej, mdłości i wymioty, a także swędzenie wewnętrznej części dłoni oraz podeszw stóp. Dodatkowo w okresie pylenia traw pacjentka zgłasza objawy takie jak nieżyt nosa czy zapalenie spojówek. W testach z krwi stwierdzono uczulenie na pyłki traw i brzozy oraz owoce (jabłko, brzoskwinia).

Zlecono wykonanie testu FABER, w celu określenia ryzyka reakcji ogólnoustrojowej oraz określenia możliwości zastosowania swoistej immunoterapii alergenowej (AIT).Wynik testu FABER

 
Źródło alergenowe Alergen Grupa białek Stężenie IgE (FIU/mL)
Brzoza Bet v 2  Profilina 5,43
Oliwka europejska Ole e 2 Profilina 1,86
 
Życica Lol p 1 Ekspansyna 3,28
Tymotka łąkowa Phl p 1 Ekspansyna 12,79
Phl p 2 Trawy Grupa 2 10,75
 
Ambrozja Amb a 1 Liaza pektynowa 2,19
Bylica Art v 1 Defensyna roślinna 1,68
 
Jabłko Mal d Ekstrakt 2,39
Granat Pun g 1 nsLTP 1,56
Kiwi Act d 10 nsLTP 1,12
Brzoskwinia Pru p 3 nsLTP 2,11
 
Jajo kurze Gal d 3 Owotransferyna 0,34
Lateks Hev b 8 Profilina 2,37

 


 

 Interpretacja

 
 • Test FABER potwierdził wcześniejsze wyniki dotyczące uczulenia na pyłki traw, brzozy oraz niektóre owoce.
 
 • Wskazał uczulenie na główne alergeny pyłków traw - Lol p 1 (pyłek życicy), Phl p 1 i 2 (pyłek tymotki łąkowej), w związku z tym AIT może być skuteczna.
 
 • Zdiagnozowano uczulenie na profiliny brzozy (Bet v 2), oliwki europejskiej (Ole e 2) oraz lateksu (Hev b 8). Żadne z nich nie wywoływały objawów klinicznych.
 
 • Profiliny często nie wywołują żadnych objawów lub tylko łagodne. Wiele pozytywnych wyników wobec ekstraktu lateksu może być powiązanych z klinicznie wyciszonym uczuleniem na Hev b 8.
 
 • Stwierdzono uczulenie na alergeny główne ambrozji i bylicy (odpowiednio Amb a 1 i Art v 1) - AIT w tym przypadku również może okazać się skuteczna.
 
 • Pozostałe dodatnie wyniki otrzymano dla molekuł z grupy nsLTP z takich źródeł alergenowych jak brzoskwinia (Pru p 3), granat (Pun g 1) oraz zielone kiwi (Act d 10).
 
 • Białka z rodziny nsLTP mogą wywoływać objawy od łagodnych do ciężkich takich jak wstrząs anafilaktyczny, co zgadza się z przedstawioną historią kliniczną.
 
 • Molekuły nsLTP są odporne na enzymy trawienne i obróbkę termiczną.
 
 • Uczulenie na molekułę jaja kurzego Gal d 3 wydaje się być immunologiczną pozostałością po uczuleniu w dzieciństwie ponieważ nie zaobserwowano żadnych reakcji na jajo kurze od tamtego czasu.
 Podsumowanie

 
 • Test FABER potwierdził wyniki testów z krwi, a dodatkowo alergeny odpowiedzialne za uczulenie wykryto na poziomie molekularnym. Pacjentka kwalifikuje się do swoistej immunoterapii alergenowej (AIT) wobec pyłków traw i chwastów.
 
 • Za uczulenie na profiliny odpowiedzialna jest m.in. molekuła pyłku brzozy Bet v 2. Przeciwciała skierowane wobec tej molekuły mogą reagować krzyżowo z molekułami z grupy profilin znajdującymi się w różnych gatunkach owoców (np. melon, cytrusy itp.). Profiliny są grupą białek podatnych na trawienie czy obróbkę termiczną i zazwyczaj wywołują tylko łagodne objawy.
 
 • Molekuły z grupy nsLTP są odporne na enzymy trawienne i obróbkę termiczną, przez co mogą powodować objawy od umiarkowanych do ciężkich takie jak reakcje uogólnione. W związku z tym zalecono unikanie źródeł alergenowych, które mogą zawierać molekuły z grupy nsLTP.